No Poo! Şampuansız Yaşayanlar!

Şampuansız mı?
Evet.. Siz kaç gün saçlarınızı şampuan kullanmadan temizleyebilirdiniz?
Dünyada yüz binlerce insanın şampuanlarda bulunan kimyasal sebebiyle saçlarını sadece su ile yıkadıklarını biliyor muydunuz?
Her ne kadar artık “Natural Tamamen Doğal Şampuanımız” varsa da size bu akımın detaylarını aktarmak istedik. Çünkü naturalive doğal şampuan da bu kimyasalların bedeninizdeki zararını önlemek amacıyla üretildi. Aynı amaçla şampuan kullanmayı bırakan bu akımın adı No-poo!
No-poo İngilizce’de ‘Hayır’ anlamına gelen ‘no’ ve ‘şampuan’ anlamına gelen ‘shampoo’ kelimelerinin birleşiminden oluşuyor. Bu akımın takipçilerine ise ‘no-pooer’ deniyor. No-pooer’lar saçlarını yıkarken şampuan kullanmıyorlar ve şampuanların içindeki kimyasal maddelerden ötürü, şampuanları haklı olarak bir tür deterjan olarak değerlendiriyorlar.

Bu akımın insanlarına göre, saç derimizin kendi kendini temizleyebilen doğal bir yapısı var. Ancak zamanla şampuan kullanımıyla bu denge bozulmuş. Saçlar yağlandıkça şampuanlanmış, şampuanlandıkça da vücudumuz gereğinden fazla yağ üretmiş. Sonuç: İki gün yıkanmasa bile yağlanan saçlar ve maalesef yağ dengesi bozulmuş, zarar görmüş saç derisi!

İstanbul’da yaşayan Oktay Altunergil, no poo akımının yerli takipçilerinden. No-pooer olmadan önce saçlarının çok yağlandığını söyleyen Altunergil, dönüşüm sürecini şöyle anlatıyor:

‘Saçlarınız yağlı diye ‘yağlı saçlara özel’ şampuan kullanmanızı öneriyorlar. Ama bu şampuanlar kafa derinizdeki bütün doğal yağları söküp atıyor. Bunun önüne geçmek için vücut daha fazla yağ üretmeye başlıyor. Peki, siz ne yapıyorsunuz? Saçınızı daha da kuvvetli şampuanlarla yıkayarak bunun önüne geçmeye çalışıyorsunuz. Bu da böyle sürüp gidiyor.’

SADECE KAFANIZA DEĞİL ÇEVREYE DE ZARARLI

No-pooer’lar, şampuanların bir çoğunda köpürme için kullanılan ‘sodyum lauril sülfat‘ maddesinin saç derisi ve saçın temas ettiği bölgelere zarar verdiğini söylüyorlar. Saçları şampuanla yıkamanın, içerdiği kimyasal maddeler bakımından çevreye de zararı bulunuyor.

Ancak No-poo dönüşüm sürecinde uzun saçlı kişilerde koku sorunu çok yaşanıyor.

Peki ne Yapmalı?

No-pooer’lar bu kimyasalların verdiği zararlardan ötürü böyle bir akım oluşturdular. Çünkü İçeriğinde endüstriyel kuvvette zararlı maddeler olan bir ürünü her gün kullanmak istemediler. Siz de kullanmak zorunda değilsiniz.

Natural Doğal Şampuan ile bu akımdakilerin amacı olan kimyasalsız temizlik arzularına cevap verdiğimiz için mutluyuz. Artık içeriğinde SLS, DEA, DMDM Hydantoin, Formeldehit, Paraben, Boya, Silikon, Hayvansal Yağ ve Katkılar içermeyen tamamen doğal bir şampuanınız var!

SAÇLARINIZIN HAKETTİĞİ DOĞAL BAKIM ŞAMPUANIMIZI İNCELEMEK İÇİN TIKLAYIN

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*